Powiąż swoje następne zadanie z Twoją wizją życia

Czy wiesz dlaczego chcesz wykonać swoje następne zadanie? Jak to zadanie przybliża Cię do osiągnięcia Twojego celu kwartalnego, rocznego, pięcioletniego? Dlaczego warto to wiedzieć?Odpowiadamy na maile, robimy zakupy, płacimy rachunki, czytamy książki, robimy projekty, spotykamy się. Wszystko to są zadania. Zapisujemy ja na liście zadań, mamy skomplikowane systemy zarządzania nimi, a czasami po prostu wszystko mamy w głowie. Czy wiesz dlaczego wykonujesz te zadania? Czy jesteś w stanie wykonać je wszystkie?

Jakiś czas temu zadałem sobie te pytania i na większość z nich nie umiałem odpowiedzieć w jasny i przekonujący dla mnie sposób. Zadań zawsze jest za dużo. Nigdy nie jestem w stanie zrobić wszystkich. Które wybrać? Które są ważniejsze?

Od tych rozważań zaczęła się moja przygoda z produktywnością. Chcę się podzielić z Tobą tym, jak organizuję swoje zadania, aby móc z czystym sumieniem odpowiedzieć na powyższe pytania: Tak, wiem dlaczego robię to zadanie. Tak, wiem które zadania są ważniejsze. Tak, wiem jak to zadanie przybliża mnie do osiągnięcia mojej wizji życia.

Odkryj swoją wizję życia

Wszystko zaczyna się od pytania – jaka jest Twoja wizja życia? Wiem, że to ogromne pytanie. Ale bez zadania go sobie trudno jest efektywnie pracować. Tylko wiedząc, jaka jest Twoja wizja życia, możesz świadomie powiedzieć – tak, robię to, bo chcę osiągnąć XYZ. Jeżeli nie wiesz co chcesz osiągnąć, jeżeli nie wiesz jak chcesz być zapamiętany, to nie wiesz, do czego dążysz.

Dobra wiadomość jest taka, że Twoja wizja życia jest żywa. Zawsze możesz ją przemyśleć i zmienić.  Ważne, żebyś ją miał i żeby była Twoim drogowskazem.

Wizja życia brzmi poważnie. Ale istnieje kilka w miarę prostych technik definiowania jej. Nawet pierwsza wersja wizji życiowej jest lepsza niż brak takiej wizji.

Ja do definiowania swojej wizji życiowej używam prostej metody:

Zaczynam od zadania sobie pytania: co by było, gdybym…?

  • Co by było, gdybym miał życie, w którym pracuję tylko 3 dni w tygodniu, mam możliwość spędzania czasu z moimi bliskimi, doświadczania świata i życia?
  • Co by było, gdybym był zapamiętany jako osoba, która pomagała innym lepiej żyć?
  • Co by było, gdybym inspirował innych dzięki temu co robię?
  • Co by było, gdybym mógł cały czas podróżować, żyć i pracować w dowolnym miejscu na świecie?

W tym etapie nie ograniczam się, nie myślę o przeszkodach, o tym dlaczego coś jest niemożliwe albo trudne. Myślę o tym, co tylko jest dla mnie inspirujące i ważne.

To etap pierwszy – myślenie nawet o tym, co wydaje się niemożliwe.

Etap drugi to zadanie sobie pytania: jak mógłbym osiągnąć to co zdefiniowałem sobie w pierwszym kroku?

  • Co musiałoby się stać, abym mógł pracować tylko 3 dni w tygodniu i zarabiać wystarczająco, aby było mnie stać na życie jakiego chcę?
  • Co musiałoby się stać, abym był zapamiętany jako osoba, która pomagała innym lepiej żyć?
  • Co musiałbym zrobić, aby być inspiracją dla innych?
  • W jaki sposób musiałbym zmienić swoje życie, abym mógł cały czas podróżować i żyć w dowolnym miejscu na świecie?

Zwykle po zadaniu sobie tych pytań okazuje się, że każda z tych rzeczy jest możliwa, że dla każdej z tych rzeczy można zdefiniować kroki, które prowadzą do jej realizacji. Wciąż wydają się nam mało prawdopodobne i mało osiągalne, ale już nie są zupełnie nierzeczywiste.

Po takich rozważaniach można już wybrać jedną wizję, może więcej, które są dla nas najbardziej kuszące, które wzbudzają w nas największe emocje i które są dla nas najistotniejsze.

Obszary Twojego życia

Masz już wizję, Twój drogowskaz. Co dalej? Kolejnym krokiem, który warto zrobić, jest uświadomienie sobie, w jakich rolach w życiu występujesz. Możesz też nazwać obszary swojego życia, w których występujesz w tych rolach.

Ja w swoim życiu wyróżniam takie obszary:

  • Mój związek
  • Ja jako rodzic
  • Firma (obszar zawodowy)
  • Moje zdrowie
  • Sytuacja finansowa
  • Mój rozwój

Ty możesz stworzyć swoją listę. Może chciałbyś dodać obszar „Rodzina”, może dla Ciebie jest ważna społeczność, w której życiu uczestniczysz. Ważne jest, aby ta lista odzwierciedlała najważniejsze dla Ciebie obszary Twojego życia.

Wypisanie tych obszarów jest ważne, bo teraz możemy nieco zawęzić naszą wizję życiową do każdego z tych obszarów. Dzięki temu jest ona trochę bardziej konkretna.

Dla każdego z tych obszarów możesz wypisać sobie swoją wizję w tym obszarze. Ważne jest, aby wizja dla każdego z wybranych obszarów wspierała Twoją wizję życiową.

Zakładając, że moją wizją życiową jest „Mogę żyć i pracować w dowolnym miejscu na świecie. W tym, co robię, chcę pomagać ludziom.” dla np. obszaru „Mój rozwój” jako wizję mogę wpisać coś takiego: Ciągle się rozwijam, w każdym miesiącu czytam co najmniej dwie książki. Każdy rok ma motyw przewodni w obszarze tego, czego się uczę.

Ciąg dalszy artykułu – za miesiąc w Pathbooku!

Nazywam się Dominik Juszczyk. Jestem pasjonatem produktywności i certyfikowanym coachem Gallupa (Gallup-Certified Strengths Coach). Skupiam się na moich silnych stronach i ogarniam chaos codzienności. Cieszę się moimi cudownym porankami, których obowiązkowym elementem jest trening biegowy.

Strona: www.nearperfectperformance.com/pl

Email: dominik@npp.run